כמעט כמו בסרטים, דפיברילטור

בריאות

הגדרות טקסט

דמיינו לכם פרק מהסדרה E.R שבו נכנסת אלונקה במהירות הבזק לחדר המיון, כולם בלחץ ומגיע הרופא ומזהה כי החולה נכנס לטראומה, למצב של דום לב. הוא קורא בקול: הביאו דפיברילטור, כעת הוא רוכן מעל החולה ומחזיק בידיו 2 כפות מתכתיות, צועק בקול רם את גובה המתח הנדרש קורא להתרחק ואז..

הדרמה בשיאה, הרופא מצמיד את כפות הדפיברילטור והחולה חוזר לחיים באורך פלא… המציאות כלל לא רחוקה מן הדמיון ואכן שימוש בדפיברילטור במהירות של עד דקה מהאירוע עצמו בעלת סיכוי של 95% להציל את חיי החולה. השוק החשמלי, הזרם שובר בגוף החולה מסדיר מחדש את פעימות הלב והחולה שב לתפקוד. הסיבות לדום לב מוכרות ולא אחת באות במפתיע, עלייה בקצב הלה, פרפור חדרים אלו מובילים לדום לב פתאומי, דפיברילטור הינו הכלי היחידי שיכול לתת מענה מהיר ובעל משמעות, והוא גם המכשיר היחידי שאין צורך בקורסים או הכשרות מיוחדות על מנת להשתמש בו.

דום לב, על שום מה?

כמעט ללא יוצא מן הכלל כולנו חשופים לדום לב ( לא עלינו ). דום לב נגרם סיבות רבות כאשר הנפוצה שבהן היא פרפור חדרים ואי סדר בקצב הלב. אם ננסה להקביל זאת למצב מוכר יותר הרי שאם המכשיר הסלולרי שלנו נתקע או קופא הפעולה שאנו עושים לראשונה היא אתחול, RESET זה נעשה על ידי כיבוי והדלקה מחדש או על ידי הוצאת הסוללה והחזרתה למקום, אצלנו בגוף אין אפשרות להוציא סוללה אך בהחלט ניתן לעשות אתחול. שימוש בדפיברילטור הינו הדרך שלנו לבצע " הפעלה מחדש " ללב שלנו, למעשה הלב מפסיק לפעום לרגע ומקבל מעין שיתוק ומיד חוזר לפעולה סדירה. הדפיברילטור מחובר לחזה על ידי 2 כפות חשמליות או מדבקות שמהן יוצאות אלקטרודות אל הדפיברילטור. הפעולה עצמה נקראת דפיברילטורברילציה ומתבצעת כאשר החולה במצב דום לב פתאומי.

היתרונות במכשיר דפיברילטור

מעבר להיותו המכשיר שמציל כ 95% מהלוקים בדום לב. ישנו יתרון דול ונוסף שהוא שהמפעיל אינו חייב להיות בעל הכשרה מיוחדת או בכלל בעל ידע או גישה לעולם הרפואה, המכשיר מנחה את המשתמש בשפתו באופן ההפעלה בכול שלב ושלב.הראשונה שיצאה בהצהרה ואישרה את השימוש בדפיברילטור במצבי חירום היא ארצות הברית. אופן ההפעלה הינו קל למדי וכרוך בפעולות פשוטות שכל אדם יכול לבצע אותם, הדלקת המכשיר, הצמדת האלקטרודות וביצוע פעולות לפי הנחיות המכשיר. מכאן האוטומציה בפעולה מלאה,ף המכשיר דוגם את קצב הלב ובמידה והדפיברילטור מזהה אי סדר מכת החשמל מופעלת באופן אוטומטי. חשוב לציין כי דפיברילטור בא לתת מענה במצבי חירום של דום לב ואינו מחליף את הטיפול הרפואי המקצועי כך שגם אם בוצע טיפול על ידי דפיברילטור עדיין חייבים להזמין אנשי רפואה מיומנים ולפנות לבית החולים.

 

המאמר נכתב על ידי שוורץ שלומי

כותב מאמר אינו רופא והמידע המובא כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לטיפול רפואי