בחירת מנורות לחלקי הבית השונים

תאורה

הגדרות טקסט

מנורות הן למעשה גופי תאורה שלתוכן מתקינים נורות. עוצמת ההארה נקבעת על ידי הנורה המותקנת ואילו פיזור האור נקבע על ידי המנורות שמותקנות. יש מגוון רחב וגדול של מנורות כאשר ההבדל ביניהם הוא בעיצוב ובייעוד, ככל שההגדרה של הייעוד מדויקת יותר כך ההתאמה וההארה תהיה טובה יותר. החשיבות בהגדרה היא בעלת משמעות כבדה מכיוון שאם בחרנו נורות לא מתאימות ניתן להחליף אותן די בקלות אולם אם בחרנו מנורות לא מתאימות יתכן כי לא נוכל להחליף בקלות מסיבות רבות. לכל חלק בבית יש את סוג המנורות שמתאים לו, במקומות עם חלל גדול לרוב יהיו נברשות ואילו במקומות עם חלל קטן יהיו מנורות רגילות ובודדות.

השפעת המנורות על עיצוב הבית

בחירת מנורות חייבת להיות לאחר תכנון קפדני. ההמלצה היא לקבל חוות דעת ממעצב או חשמלאי על מנת לבחור את המנורות הנכונות. ההשפעה של בחירת כל סוג של גופי תאורה בהתאמה לחדר המיועד יכולה לייצר השפעה שונה לגמרי. הכוונה היא שבחירה מסוימת תיצור תחושות ומצב רוח מסוים שיכול להיות שונה בתכלית אם נבחר מנורות אחרות ואנו נימצא באותו חדר בדיוק. לצורך הדגמה ניקח לדוגמה את חדר האורחים, הסלון המוכר. נניח שנתקין בוא מנורת תקרה שטוחה שמפיקה אור בעוצמה מסוימת ובגוון חמים כלומר צהוב יותר. עכשיו נתקים באותו חדר בדיוק נברשת תלויה מהתקרה שמאירה באותה כמות אור ובאותו גוון בדיוק. ההרגשה הכללית בסלון בכל אחת מהסיטואציות שונה בתכלית. ככל שניתן דגש ומחשבה בבחירת מנורות כך ניצור הרגשה טובה ומיוחדת יותר. ישנם לא מעט סגנונות וסוגים של מנורות שניתן להתאים אותן לפי הצורך והייעוד שלהם. חשוב מאוד לציין כי בחירה אין בחירה שגויה של גופי תאורה אלה בחירה לא מתאימה, כלומר האפקט שנקבל מאותו גוף תאורה ייתן תוצאה שונה בין הסגנונות השונים.

בחירת נורות למנורות

אחד הדברים שנחשבים לבעייתיים יותר הוא התאמת הנורות לגופי התאורה, עד לפני שנים מספר כאשר נורות הליבון היו נפוצות ומותרות לשימוש בהספקים מעל ל 60 וואט היו מגבלות על גופי התאורה, לכל גוף תאורה היה הספק מותר על מנת שלא יגרם נזק או שריפה בעקבות התחממות. כיום השימוש בנורות לד או חסכוניות הפך להיות נפוץ מאוד, נורות לד צורכות מעט מאוד חשמל ואינן מתחממות כמעט, העובדה הזו הביא האת יצרני המנורות ליצור גופי תאורה מחומרי גלם שעד לפני זמן לא רב לא היה ניתן ליצור אותם, לדוגמה חומרים כגון ניילון, נייר ופלסטיק. הלד הינו רכיב פולט אור בעל יתרונות רבים מאוד, הראשון הוא אורך החיים שלו, פי 50 יותר מנורה רגילה, ואילו ההארה שלו היא פי 10 יותר מנורה רגילה כאשר צריכת החשמל היא פי 10 נמוכה יותר.