צרת רבים, תלוי מי מסתכל ומאיפה!

אירופה

הגדרות טקסט

משבר הפליטים באירופה מביא איתו לא מעט שאלות במיוחד אחרי שבבודפסט אסרו על עלייה לרכבות ומאות אלפים החלו לצעוד לכיוון אוסטריה ברגל. למעשה רגע האמת הוא של אירופה שאמורה לקלוט כ 200 אלף פליטים.

יתרה מכך ראש סוכנות הפליטים באו"ם אמר כי " זה רגע מכריע עבור האיחוד האירופאי, ובנוסף ציין כי חובת ההשתתפות בקליטת הפליטים  הינה חובה למדינות החברות ומהווה חלק מתוכנית ישוב מחדש המונית. כאן למעשה יבוא לידי ביטוי מבחן אמת שבו הערכים שעליהם הוקם ומבוסס האום יבואו לידי ביטוי.

מהונגריה לאוסטריה רק 175 קילומטר

כמה זה 175 קילומטר? מהמרכז בישראל עד איפה? חיפה? באר שבע?, זה המרחק בים הונגריה לבודפסט, אלפי פליטים במסע רגלי בשיירה של למעלה מחצי קילומטר של בני אדם, ביניהם ילדים, נשים וטף, אנשים חולים ונשים בהריון. מזכיר לכם משהו? שלטונות הונגריה החמירו את העונשים לאלו שיעברו את הגבולות ללא אישור או יפגעו בגדרות, העונשים הצפויים עד 3 שנות מאסר. יחד עם זאת הוקמו נקודות מעבר שיאפשרו להגיש בקשות לקבלת מקלט עם דגשים לטיפול מזורז בבקשות אלו. גם בריטניה בוחשת בקלחת וראש ממשלת אנגליה " דיויד קמרון" ציין כי אנגליה תקלוט עוד אלפי פליטים נוספים מסוריה. עד כה נקלטו כ 5000 פליטים מסוריה ועל הכוונת עוד כ 4000 נוספים.

לא כל אחד יכול לבקש מקלט

החוקים הבין לאומיים של אירופה קובעים כי מבקשי מקלט יכולים לקבל אישור או דחייה רק במדינה בה נרשמו לראשונה ועל כן לא מעט פליטים מבקשים לקבל מקלט במדינות החזקות והטובות יותר כמו גרמניה. גם יוון נמצאת באותה קלחת ועימותים רבים ששילבו ידויי אבנים על משטרת לסבוס, ומנגד השוטרים הגיבו בגז מדמיע.נציב ההגירה של האיחוד האירופאי, דימיטריס הודיע שיוקם מרכז קליטה רשמי למהגרים בפיראוס ושם יזהו, ירמו ייקחו טביעות אצבעות מהמהגרים, שם גם יקבע אם הפליטים יקבלו מעמד של מבקש מקלט בהתאם לחוקי האו"ם או שישלחו חזרה לארץ מוצאם. אם ננסה לשים את המספרים על הנייר אנו רואים כי אירופה מתמודדת ונאלצת למצוא פיתרון למאות אלפי פליטים ומהגרים שמגיעים מאפריקה ומהמזרח התיכון. הסיבות העיקריות להימלטות היא העוני הקשה והמלחמות שפורצות באותן מדינות. כ 350 אלף מהגרים פליטים עד כה נמלטו או מנסים להימלט מארצותיהם וכ 3000 איש איבדו את חייהם תוך כדי הניסיון. מפת הפליטים באירופה מצביעה על נתונים מזעזעים באופן משמעותי ובו כ מיליון איש מבקשי מקלט וכ 30 אחוז מהם נשים זקנים וילדים, המדינות הנדרשות ביותר הן שוודיה, אוסטריה, בלגיה, בריטניה, גרמניה, צרפת, הולנד, הונגריה ואיטליה. כמו כן טווח הגילאים הינו ברובו 25 - 35 כאשר כ 50 אחוז הם בני 18 עד 30 מכל בקשות המקלט אושרו פחות מ חצי כ 40 אחוז בלבד.

 

הישארי מעודכנת בנושאים הכי חמים, אנחנו נרכז עבורך את הנושאים הכי מעניינים ישירות לתיבת המייל שלך!